• Chýnice

• Školní farma dlouhodobý projekt, jehož smyslem není dosažení nějakého stavu, ale procesy, které se na farmě nebo v souvislosti s ní odehrávají. Jde o prostředek vzdělávání skrze reálné projekty, které dětem umožní v bezpečném prostředí sbírat zkušenosti, dělat chyby, zažívat úspěch a radost z hotového díla, ale hlavně rozvíjet samostatnost, spolupráci, umění rozdělit si úkoly a nést za ně zodpovědnost. Neméně důležitý je také pohyb dětí venku a jejich vedení k šetrné a zodpovědné péči o půdu a krajinu.

Historie

Na začátku byl Miloš, kdysi dávno jeden z našich učitelů, dnes především cestovatel, budovatel a propojovatel škol po celém světě. Když nás na podzim 2018 opět navštívil, nabídl nám k užívání své pozemky v Chýnicích. A to bychom nebyli montessori škola, abychom to nevyužili.

Po získání pozemků se děti z 2. stupně na projekt farmy s velkým zájmem vrhly, zkontrolovaly si katastr a hranice pozemku, zmapovaly výšky stromů, odebraly vzorky půdy a vypracovaly plán, jak by jednou farma mohla vypadat.

Své představy pak zástupci 6. a 7. třídy odprezentovali v Centru architektury a městského plánování, kde jim odborníci poradili, jak postupovat dál. V listopadu 2018 se proto děti vydaly na odbor životního prostředí a stavební odbor v Černošicích, kde zjistily, jaké mají při realizaci svých plánů konkrétní možnosti.

Na základě zjištěných informací pak děti navrhly první projekty a Věrka Konůpková podala na MHMP žádost o grant na jejich realizaci. Předložený projekt úředníky nadchl, a tak jsme se brzy mohli radovat z přidělených 350 000 Kč a pustit se do budování.

Současnost

S pomocí rodičovské brigády se nejprve podařilo vyklučit ve svahu náletové dřeviny a připravit tak prostor pro pastvu koz a v rámci projektových týdnů pak děti zvládly:
        • postavit elektrický ohradník a zbudovat přístřešek pro kozy,
        • vyměřit, vykopat a vybetonovat základy pro usazení budoucích kompostovacích wc,
        • založit ovocný sad a zabezpečit sazenice před zimou,
        • zbudovat a založit kompost,
        • vytvořit ježkovník a hadovník,
        • založit záhonky.

Plány do budoucna

Přestože je vše otevřené, nemáme žádné konkrétní požadavky, co a kdy má vzniknout, a farma je pouze prostředkem vzdělávání, nikoli cílem sama o sobě, máme my i děti spoustu nápadů, do čeho pustit.

V nejbližší době tak děti čeká:
        • zbudování bylinkové skalky,
        • výstavba bezúdržbového kurníku,
        • umístění včelínů a čmelínů,
        • obnovení zarostlé obecní cesty na hranici pozemku.

Mezi dlouhodobé cíle patří:
        • zajištění zdroje vody k umývárnám,
        • stavba jurty,
        • dovedení elektřiny,
        • zbudování mokřadu či jezírka,
        • produkce medu a ovoce a prodej výrobků z nich.

• 704 057 150, družina 704 738 093
        • 1.-6. ročník: Jeremenkova 1003/66a, Praha 4 7.-9. ročník: Radlická 2483/138, Praha 5 Czech Republic
        • Radlická 2483/138, 150 00 Praha 5

• Facebook školy