• Chýnice

• Proč budujeme školní farmu?

Cílem farmy je umožnit dětem realizovat se a vzdělávat prostřednictvím skutečných praktických projektů, rozvíjet kompetence spolupracovat, rozdělit si úkoly a nést za jejich splnění zodpovědnost. Neméně důležitým důvodem je pohyb dětí venku a jejich vedení k šetrné a zodpovědné péči o půdu a krajinu.

Historie

Na začátku byl Miloš, kdysi dávno jeden z našich učitelů, dnes především cestovatel, budovatel a propojovatel škol po celém světě.  Když nás na podzim 2018 opět navštívil, nabídl nám k užívání své pozemky v Chýnici. A to bychom nebyli montessori škola, abychom to nevyužili.

Současnost

Po získání pozemků se děti z 2. stupně na projekt farmy s velkým zájmem vrhly, zkontrolovaly si katastr a hranice pozemku, zmapovaly výšky stromů, odebraly vzorky půdy a vypracovaly plán, jak by jednou farma mohla vypadat.

Své představy pak zástupci 6. a 7. třídy odprezentovali v Centru architektury a městského plánování, kde jim odborníci poradili, jak postupovat dál. V listopadu 2018 se proto děti vydaly na odbor životního prostředí a stavební odbor v Černošicích, kde zjistily, jaké mají při realizaci svých plánů konkrétní možnosti.

Plány do budoucna

Mezi prvořadé plány patří pořízení maringotky a vybudování umývárny a suchých wc. Z dlouhodobých plánů to pak je obnova původních stepních porostů, chov koz, včel a čmeláků, ale také vybudování parkurového hřiště a přístřešku pro venkovní učebnu.

Pomoci by v budování farmy měl grant ve výši 350 000 Kč, který se v roce 2019 podařilo získat od Magistrátu hl. m. Prahy.